Hazánk legismertebb és legérdekesebb farsangi népszokása minden bizonnyal a mohácsi busójárás. A tél végén esedékes télűző szokások a világ számos táján léteznek, ebből gyűjtöttem mára egy csokorra valót.
Nem is kell olyan messzire mennünk, dél-nyugati szomszédunknál, Horvátországban is számos városban rendeznek farsangi karnevált. A legnagyobb és leghíresebb ezek közül a Rijekai Karnevál. A karnevál január harmadik hetében indul és három hétig tart, egészen február közepéig. Több helyszínen rengeteg program várja az érdeklődőket, de a karnevál csúcspontja a záró napi karneváli felvonulás. Megemlítem még a dalmát tengerparti város Split karneválját, amely ugyan kisebb volumenű, mint a rijekai, de nagyon hangulatos. Az itt résztvevők a szűk középkori sikátorokban kavarogva adhatják át magukat a karneváli hangulatnak.
A farsang őshazája Olaszország, és egy régi római ünnepre, a Saturnáliára vezethető vissza. Az egyház sokáig üldözte ezt a pogány szokást, mégsem tudta kiirtani, így végül keresztény elemekkel ruházta fel, és helyt hagyott a vidám ünnepnek. A leghíresebb európai karnevál minden bizonnyal Velencében kerül megrendezésre, és mióta a XVIII. században elnyert a karneválok városa címet, azóta itt vannak a legszínesebb és legkülönlegesebb álarcos felvonulások.
Oroszországban a farsang pontosan egy hétig tart, és minden napnak megvan a maga neve. A hétfő a találkozó napja. Az asszonyok palacsintát sütnek, amiből az elsőt a rászorulóknak adják. Télbúcsúztató bábut is készítenek, amit a farsanfg zárónapján elégetnek. Kedd a játszadozás napja. Ekkor a fiatalok vendégségbe mennek egymáshoz, folytatódik a palacsintasütés. Szerda a nyalánkság napja, ekkor gazdagon terítenek, és édes nyalánkságokkal kényeztetik magukat. Csütörtök a móka napja, amikor csengettyűvel felszerelt trojka (fogat) vagy szánkó siklik az utcákon. Pénteken van az anyós-est, bátran felkeresheti mindenki az anyósát, palacsintával fogja várni. Szombat a sógornők összejövetele, ekkor is rokonlátogatásra indulnak az oroszok. Vasárnap pedig a megbocsátás napja, a haragosok bocsánatot kérnek egymástól, és kibékülnek. Este összegyűlnek a téren, és elégetik a hét elején elkészített bábut, így búcsúznak a téltől.
Ha Velencében van a világ legkülönlegesebb karneválja, akkor Brazíliában van a leglátványosabb és legfergetegesebb. A riói karnevál öt napig tart, és a látványos jelmezek mellett a szamba is főszerepet kap: ilyenkor mérik össze tudásukat a legjobb szambaiskolák táncosai. A szambaiskolákon kívül bárki táncra perdülhet, akinek kedve van hozzá. Minden riói negyednek megvan a saját zenekara és táncosai, akik előre meghatározott útvonalon vonulnak végig.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: