Mit csináltok Valentin napon?
Szerintem sokan csak sóhajtanak erre a kérdésre, mégis nagyon sokan megünneplik itthon is ezt az angolszász kultúrából begyűrűzött szokást.
Most én is ezzel szeretnék foglalkozni egy pár alkalommal, kezdjük ma azzal, hogy a világ más tájain hogyan ünneplik a szerelem ünnepét.
Japánban a nők ajándékozzák meg a férfiakat, és nem fordítva, mint a nyugati kultúrákban. Nemcsak a férjüket, vagy párjukat ajándékozzák meg, hanem más, a környezetükben élő férfiakat is. A japán nők február 14-én csokoládéval lepik meg a környezetükben élő férfiakat, ám a csokoládé fajtája kifejezi a kapcsolatot a megajándékozottal. Például másféle csokoládét kap egy férfi, akinek a nő szeretné kifejezni háláját, de kapcsolatuk mindenféle romantikus szál nélküli (például egy közeli kolléga, vagy felettes, osztálytárs, apa, vagy fiútestvér, közeli barát), mint mondjuk egy távolabbi kolléga. A szerelmeknek pedig különleges csokoládé jár, aki pedig házi készítésű, saját csokoládét kap, az igazán különlegesnek érezheti magát.
Míg február 14-én a férfiak élvezik a különleges bánásmódot, addig március 14-én a férfiak fejezik ki érzéseiket azoknak, akik megajándékozták őket Valentin napon, és elnevezték ezt a napot “Fehér napnak”. Ügyelniük kell azonban arra, hogy legalább 2-3-szor értékesebb legyen az ő ajándékuk, mint amit ők kaptak egy hónappal azelőtt.
Dél-Koreában a Japán szokásokat vették át, és a nők ajándékozzák meg a férfiakat csokoládéval, majd március 14-én a férfiak viszonozzák ezt a gesztust, ám ők még egy lépéssel megtoldották a Valentin napi szokásokat. Azok az egyedülálló férfiak és nők, akik nem kaptak ajándékot senkitől Valentin napon, vagy a “Fehér napon”, azok április 14-én, az ún. “Fekete napon” fekete tésztát esznek egyedülálló barátaikkal. Egyesek szerint ezzel a szingliségüket ünneplik, mások szerint a magányukat gyászolják. A Dél-Koreaiak egyébként is romantikus nép, az évben többször is ünneplik a szerelmet: van náluk például csókok napja, ölelés napja, rózsák napja.
Taiwanon szintén hasonlóak a szokások, mint Japánban és Dél-Koreában, azzal a különbséggel, hogy ott Valentin napon a férfiak ajándékozzák meg a nőket csokoládéval, míg a “Fehér napon” a nők viszonozzák ezt a gesztust.
Dániában és Norvégiában nem ünnepelték széles körben a Valentin napot egészen a közelmúltig. Ennek ellenére hamar megszületett a saját szokásrendszerük, amivel népszerűvé vált ez az ünnep. Ezen a napon ugyanis a dán és norvég férfiak névtelenül küldenek rövid verseket, vagy rímelő szerelmes üzeneteket a hölgyeknek. A küldő személyére csak utalást tesznek, például annyi pontot tesznek az üzenet végére, ahány betűs a küldő neve. Ha az üzenet címzettje kitalálja ki küldte neki az üzenetet, akkor Húsvétkor kap egy húsvéti tojást. Ha viszont nem találja ki a küldő nevét, akkor ő kell, hogy kárpótolja őt egy húsvéti tojással.
Szlovéniában február 14-én Szent Bálint ébreszti a természetet, így ez a mezei munkák kezdetének az ideje. A szlovénok szerint ezen a napon a mezei madarak kinyilvánítják a szerelmüket, és házasságot kötnek. Ennek ellenére Szlovéniában Valentin nap inkább mezőgazdasági értelemben vett ünnep, míg a szerelmet Szent Gergely napján, március 12-én ünneplik.
Finnországban és Észtországban Valentin napja inkább a barátság ünnepe, semmint a szerelemé. Az emberek üdvözlőkártyákat küldenek, és apró ajándékokkal lepik meg a barátaikat. Ennek ellenére ezen a napon az eljegyzések is népszerűek.
Walesben egy régi hagyomány szerint fából faragott és szépen kidekorált szerelem-kanalat ajándékoznak a férfiak a szívük hölgyének.
Kínában a szerelmet a kínai holdnaptár hetedik hónapjának hetedik napján ünneplik, ami 2016-ban augusztus 9-re esik. Ezen a napon a szerelmesek boldogságért és házasságért imádkoznak, az egyedülállók pedig szerencséért a szerelemben.